Wskaźnik BMI

Wskaźnik BMI

BMI (Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) jest to wskaźnik masy naszego ciała który pomaga ocenić czy nasza waga jest odpowiednia. Aby obliczyć nasze BMI należy podzielić naszą wagę przez kwadrat naszego wzrostu (w zapisie dziesiętnym, np. 1,65m), następnie porównać z wykresem aby sprawdzić w której z grup się mieścimy. Wyżej wspomnianego wykresu nie będziemy tutaj umieszczać, jeśli bardzo chcecie możecie go z łatwością znaleźć w internecie.

 

BMI - mit i kit

Głównym powodem dlaczego nie umieściliśmy tutaj wykresu wskaźnika BMI jest to, że kierowanie się tylko nim jest błędną decyzją. Dlaczego? W tym wpisie wyjaśnialiśmy KLIK dlaczego za pomocą wagi nie zmierzymy tego czy nasza masa ciała jest odpowiednia. Dla przypomnienia: 1 kg czystych mięśni zajmuje objętościowo DUŻO mniej niż 1 kg tłuszczu. Ślepo wierząc w wskaźnik BMI możemy dojść do wniosku, że osoba ważąca 70 kg i posiadając poziom tłuszczu na poziomie 12% posiada mniej odpowiednią wagę od osoby o tym samym wzroście, ważącej 68 kg, ale posiadającej poziom tkanki tłuszczowej na poziomie 30%. Dodatkowo wskaźnik BMI nie uwzględnia takich parametrów jak wieku oraz płeć.

Najlepszym rozwiązaniem aby upewnić się czy mamy odpowiednią masę ciała jest skorzystanie z wyżej wspomnianego wskaźnika poziomu tkanki tłuszczowej. Niestety aby dokonać tego pomiaru wymagana jest specjalistyczna waga, którą każdy szanujący się dietetyk powinien mieć na swoim wyposażeniu

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku:

Każdy artykuł jest pisany na podstawię informacji ogólnodostępnych w internecie. Nie traktuj ich jak profesjonalnej porady lekarzy czy dietetyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *